Adres: 38-204 Gliniczek 112 woj. podkarpackie Tel: +48 698 006 759 Email: witsto@wp.pl Facebook

Wiercenie studni w Bieszczadach

Turystyczna infrastruktura bieszczadzka jest bardzo złożona, ale w każdym miejscu u jej podstawy leży niezakłócony dostęp do wody. O ile w dużych miastach o gęstej zabudowie sprawdzają się wodociągi, tak w terenie takim, jak Bieszczady najlepszym rozwiązaniem jest wykopanie własnej studni.
Bieszczady to wspaniałe miejsce nie tylko do wypoczynku, ale i do życia. Te wciąż mało zmienione przez człowieka tereny przyciągają co roku rzesze turystów. Nic więc dziwnego, że jak przysłowiowe grzyby po deszczu rosną na terenie Bieszczad domki letniskowe, ośrodki wypoczynkowe, hotele i pola campingowe. Rozwój turystyki w Bieszczadach wynika między innymi z faktu, że jest to miejsce, które urzeka o każdej porze roku.

Jaką firmę wybrać do budowy studni w Bieszczadach?
Górzysty teren taki jak Bieszczady, nie jest łatwym miejsce do wiercenia studni, dlatego bardzo ważne jest, aby do tego celu wybrać odpowiednią firmę. Na terenie Krosna, Sanoka, Ustrzyk i Leska ogłasza się wiele firm wiercących studnie. Jednak profesjonalna firma nie ogranicza się do samego wiercenia studni, ale wykonuje również: odwierty pod pompy ciepła, montaż pomp głębinowych, odwierty geologiczne, czyszczenie i konserwację studni, montaż pomp ciepła, odwierty na usuwiskach. Często w ramach swoich usług ma również lokalizację ujęć wodnych.wy
Jak wybudować studnię w Bieszczadach zgodnie z prawem?
Duży obszar Bieszczadów objęty jest prawną ochroną. Są to rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe oraz teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Dlatego też szczególnie zadbać o to by budowa studni była zgodna z obowiązującymi przepisami. Oszczędzi to nam w przyszłości kłopotów i kosztów. Aby sprawdzić możliwość wybudowania studni na danym terenie, należy udać się do właściwego Urzędu Miasta lub Gminy. Tam sprawdzimy, czy w miejscu, w którym chcemy wybudować studnię, nie ma administracyjnych ograniczeń w tym zakresie. Wszelakie ograniczenia zawiera plan zagospodarowania przestrzennego. Mamy prawo zapoznać się z nim nawet wtedy, kiedy nie jesteśmy właścicielem działki.
Działki w Bieszczadach znajdują się często w miejscach o dużych różnicach wysokości, dlatego najczęściej buduje się to studnie głębinowe. Są to studnie, których głębokość przewyższa 30 m. Wiercenie studni głębinowych powyżej głębokości 30 m wymaga stosowania przepisów Prawa Wodnego oraz Prawa Górniczego i Geologicznego. Zanim zaczniemy budowę studni, należy przygotować projekt prac geologicznych i operat wodoprawny. Przygotowuje je hydrogeolog lub wykwalifikowany projektant zajmujący się instalacjami wodnymi i kanalizacyjnymi. Oba dokumenty należy złożyć do właściwego miejscu wojewody. Wojewoda wydaję decyzję o możliwości budowy studni.

Kiedy studnia jest już wywiercona, przygotowuje się dokumentację hydrogeologiczną studni. Należy w niej określić jej dopuszczalną wydajność, poziom zwierciadła statycznego wody oraz depresje, podać rodzaje pomp oraz urządzeń do uzdatniania wody. Na podstawie tych badań można studnię zarejestrować.

Czysta woda z czystych Bieszczad
Bieszczady to jedno z najczystszych miejsc w Polsce, dlatego woda w bieszczadzkich studniach również jest najwyższej czystości. Mimo wszystko, należy pamiętać o jej regularnych badaniach kontrolnych. Spływająca z górskich pól uprawnych woda, może ulec zanieczyszczeniu nawozami lub zostać skażona szambem. Pierwsze badanie należy wykonać zaraz po zbudowaniu studni. Kolejne należy powtarzać co kilka lat.